CL03B271KO3NNNH Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Shenzhen Hefengxin Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Samsung Electro-Mechanics
Model Number : CL03B271KO3NNNH
Place of Origin : South Korea
MOQ : 1
Payment Terms : T/T
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : SMD/SMT
product : Multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
dielectric medium : X7R
allowance : 10 %
series : CL-Standard
package/box : 0201 (0603 metric)
encapsulation : Reel,Cut Tape,MouseReel
Product type : Ceramic Capacitors
Contact Now
Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics
Product category: multilayer ceramic capacitor MLCC-SMD/SMT
Capacitance: 270 pF
Voltage rating DC: 16 VDC
Dielectric: X7R
Tolerance: 10%
Shell code-in: 0201
Shell code-mm: 0603
Termination type: SMD/SMT
Minimum operating temperature:-55 C.
Maximum operating temperature:+125c
Length: 0.6 mm (0.024 in)
Width: 0.3 mm (0.012 in)
Height: 0.3 mm (0.012 in)